Results: 2010 - Basketball - Adult

Men's Open Non-Collegiate 18+
Men's Open Collegiate 18+
Men's Masters 30-39
Men's Masters III 50-59
Women's Open 18+

Men's Open Non-Collegiate 18+

POOL PLAY

Pool A Teams
1. Who's Next
2. SL Guns
3. Mame's Fam
4. Kumite
5. Cracklin Sensation

Pool B Teams
6. Cougars
7. Miners
8. Southwest Motors
9. Hoosiers
10. ADB

Pool C Teams
11. Money
12. Undecided
13. Basin Boys
14. Off In The Woods
15. Blasters

Pool D Teams
16. Team Stonetree
17. Old Cougars
18. Prime
19. Kobe Sucks
20. Street Kings

Thursday, June 24, 2010
11:00 AM Who's Next VS SL Guns 75-64
11:00 AM Mame's Fam VS Kumite 61-69
11:00 AM Cougars VS Miners 72-54
11:00 AM Southwest Motors VS Hoosiers 60-62
11:00 AM Money VS Undecided 59-81
11:00 AM Basin Boys VS Off In The Woods 63-35
11:00 AM Team Stonetree VS Old Cougars 54-59
11:00 AM Prime VS Kobe Sucks 79-70
2:00 PM Blasters VS Undecided 66-84
2:00 PM Cracklin Sensations VS SL Guns 76-79
2:00 PM Mame's Fam VS Who's Next 61-67
2:00 PM Southwest Motors VS Cougars 65-95
2:00 PM Prime VS Team Stonetree 72-70
3:30 PM Basin Boys VS Money 57-74
3:30 PM Street Kings VS Old Cougars 58-61
3:30 PM ADB VS Miners 47-63
5:00 PM Undecided VS Off In The Woods 101-86
5:00 PM Kumite VS Who's Next 48-70
5:00 PM Hoosiers VS Cougars 55-70
6:30 PM Cracklin Sensation VS Mame's Fam 78-79
6:30 PM ADB VS Southwest Motors 0-2
6:30 PM Kobe Sucks VS Team Stonetree 64-89
8:00 PM Blasters VS Basin Boys 87-71

Friday, June 25, 2010
8:00 AM Off In The Woods VS Money 65-98
8:00 AM Kumite VS Cracklin Sensation 63-79
8:00 AM SL Guns VS Mame's Fam 0-2
8:00 AM Hoosiers VS ADB 2-0
8:00 AM Miners VS Southwest Motors 65-58
9:30 AM Undecided VS Basin Boys 62-58
9:30 AM Kobe Sucks VS Street Kings 58-63
11:00 AM Old Cougars VS Prime 65-55
12:30 PM Miners VS Hoosiers 65-68
12:30 PM SL Guns VS Kumite 63-74
12:30 PM Who's Next VS Cracklin Sensation 70-67
12:30 PM Cougars VS ADB 2-0
12:30 PM Off In the Woods VS Blasters 68-53
12:30 PM Team Stonetree VS Street Kings 71-63
2:30 PM Old Cougars VS Kobe Sucks 76-65
4:00 PM Money VS Blasters 88-68
4:00 PM Street Kings VS Prime 71-82

Saturday, June 26, 2010
#1. 11:00 AM Who's Next VS Prime 72-58
#2. 11:00 AM Cougars VS Money 72-91
#3. 11:00 AM Undecided VS Hoosiers 71-35
#4. 11:00 AM Old Cougars VS Kumite 76-60
#5. 2:00 PM Who's Next VS Money 59-65
#6. 2:00 PM Undecided VS Old Cougars 56-40
#7. Bronze Medal Game: 6:30 PM Who's Next VS Old Cougars 71-67
#8. Gold/Silver Medal Game: 6:30 PM Money VS Undecided 81-78

GOLD: Money
SILVER: Undecided
BRONZE: Who's Next

Return to top



Men's Open Collegiate 18+

POOL PLAY

Pool A Teams
1. West Valley City
2. Homewell
3. Stilson's
4. Heritage Cabinets

Pool B Teams
5. Romney Chiropractic
6. Game Gear
7. Idaho Boys

Pool C Teams
8. US Landscaping
9. Beez Neez
10. Leavitt Insurance

Pool D Teams
11. PX90X All Stars
12. Planet 94.1 / 97.7
13. Optimum Billing

Thursday, June 24, 2010
12:30 AM Romney Chiropractic VS Game Gear 85-79
2:00 PM Leavitt Insurance VS Beez Neez 81-72
5:00 PM Game Gear VS Idaho Boys 66-78
6:30 PM US Landscaping VS Beez Neez 79-60
6:30 PM Planet 94.1/97.7 VS Optimum Billing 83-68
6:30 PM West Valley City VS Homewell 87-76
8:00 PM Stilson's VS Heritage Cabinets 78-69

Friday, June 25, 2010
8:00 AM PX90X All Stars VS Planet 94.1/97.7 70-79
8:00 AM Homewell VS Heritage Cabinets 77-65
8:00 AM West Valley City VS Stilson's 93-58
11:00 AM Romney Chiropractic VS Idaho Boys 81-48
11:00 AM US Landscaping VS Leavitt Insurance 111-64
12:30 PM Homewell VS Stilson's 115-96
2:30 PM PX90X All Stars VS Optimum Billing 80-67
4:00 PM West Valley City VS Heritage Cabinets 78-60

TOURNAMENT PLAY

Saturday, June 26, 2010

PLATINUM DIVISION

#1 8:00 AM West Valley City VS PX90X All Stars 83-59
#2 8:00 AM Romney Chiropractic VS Leavitt Insurance 92-66
#3 8:00 AM US Landscaping VS Idaho Boys 61-76
#4 8:00 AM Planet 94.1/97.7 VS Homewell 81-68
#5 12:30 PM West Valley City VS Romney Chiropractic 71-70
#6 12:30 PM Idaho Boys VS Planet 94.1/97/7 75-83
#7 Bronze Medal Game: 8:00 PM Romney Chiropractic VS Idaho Boys 103-93
#8 Gold/Sliver Medal Game: 8:00 PM West Valley City VS Planet 94.1/97.7 80-64

GOLD: West Valley City
SILVER: Planet 94.1/97.7
BRONZE: Romney Chiropractic

GOLD DIVISION

#9 3:30 PM PX90X All Stars VS Leavitt (NO GAME)
#10 3:30 PM US Landscaping VS Homewell 27-56
#11 8:00 AM Game Gear VS Optimum Billing 71-59
#12 8:00 AM Beez Neez VS Heritage 83-76
#13 12:30 PM Optimum Billing VS Heritage Cabinets 50-70
#14 Bronze Medal Game: 2:00 PM Game Gear VS Beez Neez 62-46
#15 Gold/Silver Medal Game: 6:30 PM Stilson's VS Game Gear 81-82

GOLD: Game Gear
SILVER: Stilson's
BRONZE: Beez Neez

Return to top



Men's Masters I 30-39

POOL PLAY

Pool A Teams
1. 99.9 KONY Country
2. Fletch Lives
3. Fightin Whites

Pool B Teams
4. K-Town
5. NETS
6. 414th Nightstalkers

Pool C Teams
7. US Landscaping
8. Riverton
9. Beyond Glory Daze

Pool D Teams
10. Wastlund Custom Cabinets
11. Construction Monitor
12. Bawlers

Thursday, June 24, 2010
12:30 AM K-Town VS NETS 70-56
12:30 AM US Landscaping VS Riverton 2-0
12:30 AM 99.9 KONY Country VS Fletch Lives 88-56
2:00 PM Wastlund Custom Cabinets VS Construction Monitor 74-61
3:30 PM 99.9 KONY Country VS Fightin Whites 77-52
3:30 PM K-Town VS 414th Nightstalkers 67-39
3:30 PM US Landscaping VS Beyond Glory Daze 85-59
8:00 PM Riverton VS Beyond Glory Daze 0-2
8:00 PM NETS VS 414th Nightstalkers 74-44
8:00 PM Fightin Whites VS Fletch Lives 66-77
8:00 PM Wastlund Custom Cabinets VS Bawlers 91-74

Friday, June 25, 2010
11:00 AM Construction Monitor VS Bawlers 79-63
11:00 AM Riverton VS Wastlund Custom Cabinets 0-2
11:00 AM Fightin Whites VS 414th Nightstalkers 71-41
11:00 AM 99.9 KONY Country VS NETS 74-68
11:00 AM Fletch Lives VS K-Town 54-71
2:30 PM US Landscaping VS Construction Monitor 85-61
8:30 PM Beyond Glory Daze VS Bawlers 24-58

TOURNAMENT PLAY

Saturday, June 26, 2010

PLATINUM DIVISION

#1 9:30 AM 99.9 KONY Country VS Construction Monitor 97-82
#2 9:30 AM K-Town VS BYE
#3 9:30 AM US Landscaping VS NETS 83-73
#4 11:00 AM Wastlund Custom Cabinets VS Fletch Lives 74-51
#5 2:00 PM 99.9 KONY Country VS K-Town 67-62
#6 2:00 PM US Landscaping VS Wastlund Custom Cabinets 72-68
#7 Bronze Medal Game: 5:00 PM K-Town VS Wastlund Custom Cabinets 64-78
#8 Gold/Sliver Medal Game: 5:00 PM 99.9 KONY Country VS US Landscaping 46-67

GOLD: US Landscaping
SILVER: 99.9 KONY Country
BRONZE: Wastlund Custom Cabinets

GOLD DIVISION

#9 11:00 AM Fightin Whites VS Bawlers 62-53
#10 11:00 AM 414th Nightstalkers VS Beyond Glory Daze 59-57
#11 Bronze Medal Game: 3:30 PM Beyond Glory Daze VS Bawlers 2-0
#12 Gold/Silver Medal Game: 5:00 PM Fightin Whites VS 414th Nightstalkers 71-29

GOLD: Fightin Whites
SILVER: 414th Nightstalkers
BRONZE: Beyond Glory Daze

Return to top



Men's Masters III 50+

Teams
1. Beyond Glory Daz
2. Bawlers

See Men's Masters I 30-39 for Schedule

Friday, June 25, 2010
Gold/Silver Medal Game: 8:30 PM Winner of Beyond Glory Daze VS Bawlers24-58

GOLD: Bawlers
SILVER: Beyond Glory Daze

Return to top



Women's Open 18+

POOL PLAY

Pool A Teams
1. Team SLC
2. Idaho Gals
3. Team Fiefia 4. Fat Lady*

Pool B Team
5. SBSU
6. Lady Knights
7. Team Stress 8. Motherlode*

Pool C Teams
9. Emery Mustangs
10. Power and Speed
11. Denali
12. State Bank*

Pool D Teams
13. Snow
14. Victorious Secret
15. Ya Whoo

Thursday, June 24, 2010
11:00 AM Team Fiefia VS Fat Lady 48-33
11:00 AM Denali VS State Bank 69-31
11:00 AM Snow VS Victorious Secret 65-59
12:30 PM SBSU VS Lady Knights 57-59
2:00 PM Emery Mustangs VS Power and Speed 74-40
3:30 PM Ya Whoo VS Fat Lady 83-48
5:00 PM Team Stress VS Motherlode 76-68
5:00 PM Team SLC VS Idaho Gals 76-58
6:30 PM Emery Mustangs VS Denali 76-62
6:30 PM State Bank VS Power and Speed 58-35
6:30 PM Ya Whoo VS Snow 63-65
8:00 PM Motherlode VS Lady Knights 68-76

Friday, June 25, 2010
9:30 AM SBSU VS Team Stress 63-51
9:30 AM Victorious Secret VS Motherlode 68-55
9:30 AM Fat Lady VS Idaho Gals 27-66
9:30 AM Team SLC VS Team Fiefia 61-44
9:30 AM Emery Mustangs VS State Bank 63-33
9:30 AM Power and Speed VS Denali 30-74
2:30 PM Snow VS State Bank 61-51
2:30 PM Lady Knights VS Team Stress 57-58
2:30 PM SBSU VS Motherlode 69-55
2:30 PM Idaho Gals VS Team Fiefia 70-48
5:30 PM Victorious Secret VS Ya Whoo 57-54
7:00 PM Team SLC VS Fat Lady 88-38

TOURNAMENT PLAY

Saturday, June 26, 2010

PLATINUM DIVISION

#1 8:00 AM Team SLC VS Victorious Secret 69-41
#2 9:30 AM SBSU VS Denali 63-76
#3 9:30 AM Emery Mustangs VS Lady Knights 62-70
#4 9:30 AM Snow VS Idaho Gals 54-53
#7 12:30 PM Team SLC VS Denali 56-52
#8 12:30 PM Lady Knights VS Snow 80-68
#9 Bronze Medal Game: 3:30 PM Snow VS Denali 72-52
#10 Gold/Sliver Medal Game: 3:30 PM Team SLC VS Lady Knights 62-52

GOLD: Team SLC
SILVER: Lady Knights
BRONZE: Denali

GOLD DIVISION

#5 2:00 PM Team Fiefa VS Ya Whoo 42-65
#6 2:00 PM Team Stress VS Power and Speed 62-38
#11 Bronze Medal Game: 5:00 PM Team Fiefa VS Power and Speed 57-46
#12 Gold/Silver Medal Game: 5:00 PM Ya Whoo VS Team Stress 70-78

GOLD: Team Stress
SILVER: Ya Whoo
BRONZE: Team Fiefa

Women's 25+ Division Bracket

#13 State Bank VS BYE
#14 Bronze Medal Game: 9:30 PM Motherlode VS Fat Lady 58-35
#15 Gold/Silver Medal Game: 3:30 PM State Bank VS Motherlode 55-71

GOLD: Motherlode
SILVER: State Bank
BRONZE: Fat Lady

Return to top

Presenting Sponsors

Brian head Tourism & Convention Bureau