Results: 2007 - Swimming

SWIMMING RESULTS FROM THE FINAL WEEKEND OF THE UTAH SUMMER GAMES

**Denotes a new Utah Summer Games record

Times will be updated throughout the weekend

Girls 9-10 400 LC Meter Freestyle
Gold Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 7:06.90.

Boys 9-10 400 LC Meter Freestyle
Gold Colby Clark () , 6:28.14.
Silver Lane S. Hovey (Merlins) , 6:53.65.
Bronze Nephi M. Eschler () , 10:03.41.

Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
Gold Lacey K. Jellinich (Pirate Swim Team) , 6:11.29.
Silver Maddi Merrill (Murray Aquatic Club) , 6:33.66.
Bronze Alexandria Meyer (SUSA) , 6:46.00.

Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
Gold Koji S. Aki (Murray Aquatic Club) , 5:44.99.
Silver Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 6:15.39.
Bronze Aaron Gooss (SUU Thunder) , 7:49.25.

Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
Gold Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 5:17.31.
Silver Starla Black (Unattached) , 5:40.32.
Bronze Krissia Beatty (FAST) , 5:46.23.

Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 5:21.61.
Silver Timothy Senholtz (SUSA) , 5:45.57.
Bronze Conner Mash (Murray Aquatic Club) , 5:47.98.

Boys 15-16 400 LC Meter Freestyle
Gold Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 4:48.52.
Silver Dallen Garvin (Unattached) , 7:07.12.

Boys 17-18 400 LC Meter Freestyle
Gold Zac Diven (Unattached) , 5:40.94.
Silver Eli Martineau (Unattached) , 5:41.01.

Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
Gold Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 2:28.28.
Silver Alice Hill (Unattached) , 2:30.51.

Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
Gold Lane S. Hovey (Marlins) , 1:54.15.
Silver Colby Clark (Unattached) , 1:54.77.
Bronze Javan Taylor (Unattached) , 2:06.56.

Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
Gold Emily Morris (Unattached) , 1:31.84**.
Silver Brianne Gentry (SUSA) , 1:42.70.
Bronze Emily Sheffer (Unattached) , 1:42.91.

Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
Gold Benjamin Powell (SUSA) , 1:43.52.
Silver Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 1:44.07.
Bronze Weston Hall (Unattached) , 1:45.06.

Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
Gold Shaelynn Bodrero (Marlins) , 1:25.15**.
Silver Starla Black (Unattached) , 1:27.81.
Bronze Courtney Freed (SUSA) , 1:31.12.

Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 1:30.53.
Silver Conner Mash (Murray Aquatic Club) , 1:38.90.
Bronze Timothy Senholtz (SUSA) , 1:48.39.

Girls 15-16 100 LC Meter Breaststroke
Gold Samantha Dischbein (Unattached) , 1:42.02.
Silver Alanya Herbert (Unattached) , 1:44.32.

Boys 15-16 100 LC Meter Breaststroke
Gold Eric Arevalo (SUSA) , 1:23.81.
Silver Brock Mitchell (MAC) , 1:27.44.
Bronze Daniel Hilton (SUSA) , 1:42.07.

Boys 17-18 100 LC Meter Breaststroke
Gold Zac Diven (Unattached) , 1:37.07.

Girls 8 & under 50 LC Meter Backstroke
Gold Tia Hunt (SUSA) , 58.83.
Silver Erin Barclay (FAST) , 1:06.26.
Bronze Jordyn Anderson (FAST) , 1:11.83.

Boys 8 & under 50 LC Meter Backstroke
Gold Garrett Dotson (Unattached) , 1:02.60.
Silver DeeLynn Miller (Unattached) , 1:04.76.
Bronze Jesse Clark (Unattached) , 1:06.61.

Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
Gold Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 53.38.
Silver Mariah Fredrickson (Marlins) , 57.62.
Bronze McKenzie Clement (Pirate) , 1:00.58.

Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
Gold Colby Clark (Unattached) , 43.18.
Silver Lane S. Hovey (Marlins) , 44.68.
Bronze Nephi Eschler (Unattached) , 1:16.52.

Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
Gold Mariah Killpack (Unattached) , 40.19.
Silver Catherine Sigler (SUSA) , 42.35.
Bronze McCall Mash (Murray Aquatic Club) , 42.36.

Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 39.38.
Silver Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 40.08.
Bronze Weston Hall (Unattached) , 42.37.

Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
Gold Shaelynn Bodrero (Marlins) , 2:46.59**.
Silver Chistina McBride (Murray Aquatic Club) , 2:50.24**.
Bronze Krissia Beatty (FAST) , 2:55.94.

Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 2:42.29.
Silver Conner Mash (Murray Aquatic Club) , 2:58.28.

Boys 15-16 200 LC Meter Backstroke
Gold Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 2:44.02**.

Girls 8 & under 100 LC Meter Freestyle
Gold Claire Newby (SUSA) , 2:02.72**.
Silver Tia Hunt (SUSA) , 2:02.79.
Bronze Erin Barclay (FAST) , 2:25.22.

Boys 8 & under 100 LC Meter Freestyle
Gold Tyler Anderson (SUU) , 1:44.57.
Silver Devan Keysaw (Murray Aquatic Club) , 2:09.95.
Bronze Luke Maggio (Unattached) , 2:16.37.

Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
Gold Gina Kendall (SUSA) , 1:34.18.
Silver Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 1:38.89.
Bronze Mariah Fredrickson (MST) , 1:41.46.

Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
Gold Colby Clark (Unattached) , 1:24.18.
Silver Lane Hovey (MST) , 1:27.87.
Bronze Javan Taylor (Unattached) , 2:02.29.

Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
Gold Mariah Killpack (Unattached) , 1:17.64.
Silver Brianne Gentry (SUSA) , 1:21.85.
Bronze Lacey Jellinich (Pirate Swim Team) , 1:23.23.

Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 1:13.34.
Silver Weston Hall (Unattached) , 1:16.37.
Bronze Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 1:18.24.

Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
Gold Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 1:07.23.
Silver Shaelynn Bodrero (MST) , 1:10.10.
Bronze Starla Black (Unattached) , 1:10.16.

Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
Gold Hayden Gree (Murray Aquatic Club) , 1:08.48.
Silver Conner Mash (Murray Aquatic Club) , 1:12.16.
Bronze Timothy Senholtz (SUSA) , 1:12.96.

Girls 15-16 100 LC Meter Freestyle
Gold Melissa Morris (Unattached) , 1:10.18.
Silver Jacee Whatcott (SUSA) , 1:12.41.
Bronze Alayna Herbert (Unattached) , 1:12.65.

Boys 15-16 100 LC Meter Freestyle
Gold Mitchell Brock (Murray Aquatic Club) , 1:02.22.
Silver Eric Arevalo (SUSA) , 1:05.39.
Bronze Tanner Shipp () , 1:10.04.

Boys 17-18 100 LC Meter Freestyle
Gold Zac Diven (Unattached) , 1:03.92.

Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
Gold Alison Bartholomew () , 6:19.22.

Men 19-24 400 LC Meter Freestyle
Gold Kadin Allen () , 5:28.70**.
Silver Michael Dunn () , 5:53.30**.

Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
Gold Mary Jo Hermandson () , 7:42.00.
Silver Elizabeth Carlile () , 7:55.31.

Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
Gold John Gally () , 8:20.63**.

Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
Gold Kamra Davis () , 6:22.23.

Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
Gold Gordon Kennard () , 5:30.38**.

Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
Gold Douglas McCoy () , 7:12.87.

Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
Gold Scott Brown () , 5:54.77.

Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
Gold David Balling () , 5:14.93**.
Silver Kelly Shurtz () , 5:53.95.
Bronze Dean Garner () , 6:58.02.

Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
Gold Robert Jacobson () , 5:54.08**.
Silver Rocky Snow () , 6:46.21.
Bronze Alan Gudmundson () , 7:00.32.

Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
Gold Glenn Adams () , 7:40.63.
Silver Rex McKee () , 8:17.65.
Bronze Ralph McAffee () , 9:24.44.

Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
Gold Alison Bartholomew () , 1:39.57.
Silver Skye Longhurst () , 1:40.85.

Men 19-24 100 LC Meter Breaststroke
Gold TJ Phelps () , 1:19.75**.
Silver Nicholas Dunn () , 1:21.61**.
Bronze Blair Bently () , 1:29.33.

Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
Gold Hillary Messer () , 1:45.11**.

Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
Gold John Gally () , 2:12.08.

Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
Gold Kamra Davis () , 1:46.55**.
Silver Amanda Riley () , 1:52.79**.

Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
Gold Chris Brussow () , 1:23.16**.

Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
Gold Bryan Palmer () , 1:41.54.
Silver Douglas McCoy () , 2:01.22.

Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
Gold Merrideth Wilson () , 1:38.18**.

Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
Gold David Lundberg () , 1:17.26**.
Silver David Balling () , 1:24.44**.
Bronze Kelly Shurtz () , 1:36.49.

Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
Gold Terry McKnight () , 2:04.69.
Silver Ronda Bartholomew () , 2:57.63.

Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
Gold Nina Hansen () , 1:54.34.

Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
Gold Rocky Snow () , 1:37.42**.
Silver David Criman () , 1:43.13**.

Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
Gold Lynn Lund () , 2:05.49**.

Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
Gold Joel Whiteley () , 2:06.07.
Silver Larry Vanderplas () , 3:03.03.

Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
Gold Biff Lowry () , 2:08.09**.

Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
Gold Lindsey Price () , 44.75.
Silver Alison Bartholomew () , 50.50.

Men 19-24 50 LC Meter Backstroke
Gold Kadin Allen () , 35.13.
Silver TJ Phelps () , 35.37.
Bronze Blair Bentley () , 37.04.

Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
Gold Hillary Messer () , 41.57**.

Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
Gold Rex Frisbey () , 32.27.
Silver John Gally () , 1:04.54.

Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
Gold Kamra Davis () , 40.74**.

Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
Gold Chris Brussow () , 35.36.

Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
Gold Heather Creel () , 37.97**.

Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
Gold Douglas McCoy () , 50.82.

Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
Gold Meredith Wilson () , 41.31.
Silver Kimberly Austin () , 42.75.

Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
Gold Scott Brown () , 38.07.

Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
Gold Terry McKnight () , 54.90.
Silver Rhonda Bartholomew () , 1:10.53.

Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
Gold David Lundberg () , 32.63.
Silver David Balling () , 36.43.
Bronze Kelly Shurtz () , 42.82.

Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
Gold Nina Hansen () , 1:00.96.

Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
Gold David Criman () , 44.99.
Silver Rocky Snow () , 45.23.
Bronze Marc Christopher () , 52.72.

Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
Gold Lynn Lund () , 59.52.

Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
Gold Roger Davis () , 1:16.82.

Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
Gold Barbara Bolanos-Moore () , 1:17.50**.

Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
Gold Larry Larson () , 47.55.
Silver Joel Whiteley () , 56.93.
Bronze Larry Vanderplas () , 1:40.70.

Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
Gold Biff Lowry () , 53.86.

Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
Gold Christopher Mart () , 6:18.90.

Women 65-69 200 LC Meter Butterfly
Gold Lynn Lund () , 5:09.72**.

Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
Gold Skye Longhurst () , 1:19.58.
Silver Alison Bartholomew () , 1:21.00.

Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
Gold TJ Phelps () , 1:05.77**.
Silver Michael Dunn () , 1:08.18.
Bronze Blair Bentley () , 1:09.05.

Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
Gold Mary Jo Hermandson () , 1:24.38.
Silver Hillary Messer () , 1:25.51.

Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
Gold Rex Frisbey () , 1:03.24.
Silver John Gally () , 1:51.21.

Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
Gold Jamaica Hansen () , 1:22.05.
Silver Kamra Davis () , 1:24.79.
Bronze Amanda Riley () , 1:35.27.

Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
Gold Gordon Kennard () , 1:05.22**.
Silver Mark Mitchell () , 1:06.72**.

Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
Gold Heather Creel () , 1:14.90**.

Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
Gold Bryan Palmer () , 1:16.97.
Silver Douglas McCoy () , 1:20.13.

Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
Gold Kimberly Austin () , 1:25.63.
Silver Debbie Guy () , 2:12.89.

Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
Gold Scott Brown () , 1:11.11.

Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
Gold Terry McKnight () , 1:32.62**.
Silver Ronda Bartholomew () , 2:30.50.

Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
Gold Kelly Shurtz () , 1:12.17.
Silver Stephen Bartholomew () , 2:06.48.

Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
Gold Nina Hansen () , 1:52.31.

Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
Gold Robert Jacobson () , 1:13.55.
Silver Rocky Snow () , 1:14.33.
Bronze David Crimin () , 1:21.07.

Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
Gold Glenn Adams () , 1:36.77.

Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
Gold Barbara Bolanos-Moore () , 2:57.50**.

Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
Gold Larry Larson () , 1:40.36.
Silver Larry Vanderplas () , 2:53.75.

Boys 8 & under 200 LC Meter IM
Gold Devan Keysaw (Murray Aquatic Club) , 5:23.67.
Silver Justin Gooss (SUU) , 5:57.67.

Girls 9-10 200 LC Meter IM
Gold Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 4:12.69.

Boys 9-10 200 LC Meter IM
Gold Colby Clark (Unattached) , 3:29.39.
Silver Lane Hovey (MST) , 3:36.15.

Girls 11-12 200 LC Meter IM
Gold Mariah Killpack (Unattached) , 3:22.26.
Silver Lacey Jellinich (Pirate Swim Team) , 3:26.80.
Bronze Maddi Merrill (Murray Aquatic Club) , 3:28.79.

Boys 11-12 200 LC Meter IM
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 3:04.22.
Silver Weston Hall (Unattached) , 3:17.99.
Bronze Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 3:18.77.

Girls 13-14 200 LC Meter IM
Gold Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 2:45.72**.
Silver Shaelynn Bodrero (MST) , 2:47.16**.
Bronze Starla Black (Unattached) , 2:54.20.

Boys 13-14 200 LC Meter IM
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 2:45.11**.
Silver Connor Mash (Murray Aquatic Club) , 3:01.63.
Bronze Timothy Senholtz (SUSA) , 3:08.92.

Girls 15-16 200 LC Meter IM
Gold Alayna Herbert (Unattached) , 3:03.87.
Silver Melanie Smith (Unattached) , 3:06.74.
Bronze Erika Andrews (Unattached) , 3:07.53.

Boys 15-16 200 LC Meter IM
Gold Andrew Brinker (Unattached) , 2:30.37**.
Silver Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 2:30.77**.
Bronze Eric Arevalo (SUSA) , 2:47.05.

Girls 17-18 200 LC Meter IM
Gold Alison Ince (Unattached) , 3:55.00.

Boys 17-18 200 LC Meter IM
Gold Zac Diven (Unattached) , 3:00.17.

Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
Gold Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 1:55.88.
Silver McKenzie Clement (Pirate Swim Team) , 2:07.46.
Bronze Mariah Fredrickson (MST) , 2:12.78.

Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
Gold Colby Clark (Unattached) , 1:35.91.
Silver Lane Hovey (MST) , 1:41.36.

Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
Gold Mariah Killpack (Unattached) , 1:28.30.
Silver McCall Mash (Murray Aquatic Club) , 1:33.60.
Bronze Sydney Smith (FAST) , 1:37.35.

Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 1:22.91**.
Silver Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 1:34.41.
Bronze Matthew Olsen (SUSA) , 1:49.48.

Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
Gold Krissia Beatty (FAST) , 1:17.85**.
Silver Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 1:18.06**.
Bronze Shaelynn Bodrero (MST) , 1:18.31.

Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 1:19.12.
Silver Connor Mash (Murray Aquatic Club) , 1:22.65.

Girls 15-16 100 LC Meter Backstroke
Gold Melissa Morris (Unattached) , J1:26.91.
Silver Erika Andrews/Miranda Blackwell (Unattached/CST) , J1:26.85/J1:27.18.

Boys 15-16 100 LC Meter Backstroke
Gold Andrew Brinker (Unattached) , 1:10.74.
Silver Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 1:15.57.
Bronze Eric Arevalo (SUSA) , 1:19.09.

Boys 17-18 100 LC Meter Backstroke
Gold Zac Diven (Unattached) , 1:20.10.

Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
Gold Cambria McKnight (SUSA) , 2:09.41.
Silver Mariah Fredrickson (MST) , 2:29.61.

Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
Gold Colby Clark (Unattached) , 1:43.72.
Silver Lane Hovey (MST) , 1:57.78.

Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
Gold Mariah Killpack (Unattached) , 1:33.48.
Silver Maddi Merrill (Murray Aquatic Club) , 1:42.68.
Bronze Tessa Trimble (SUSA) , 1:44.48.

Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 1:28.84.
Silver Weston Hall (Unattached) , 1:43.29.
Bronze Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 1:50.88.

Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
Gold Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 1:16.44**.
Silver Karli Jellinich (Pirate Swim Team) , 1:29.37.
Bronze Shayne Beckstrand (SUSA) , 1:34.02.

Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 1:16.64.
Silver Timothy Senholtz (SUSA) , 1:27.27.
Bronze Connor Mash (Murray Aquatic Club) , 1:28.85.

Girls 15-16 100 LC Meter Butterfly
Gold Alayna Herbert (Unattached) , 1:20.04.
Silver Melanie Smith (Unattached) , 1:29.74.
Bronze Miranda Blackwell (CST) , 1:30.20.

Boys 15-16 100 LC Meter Butterfly
Gold Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 1:08.78.
Silver Eric Arevalo (SUSA) , 1:10.87.
Bronze Andrew Brinker (Unattached) , 1:15.71.

Boys 17-18 100 LC Meter Butterfly
Gold Zac Diven (Unattached) , 1:24.77.

Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
Gold Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 3:30.94.
Silver Cambria McKnight (SUSA) , 4:37.03.

Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
Gold Colby Clark (Unattached) , 3:09.65.
Silver Lane Hovey (MST) , 3:15.89.
Bronze Javan Taylor (Unattached) , 4:14.74.

Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
Gold Lacey Jellinich (Pirate Swim Team) , 2:59.34.
Silver Maddi Merrill (Murray Aquatic Club) , 2:59.80.
Bronze Catherine Sigler (SUSA) , 3:03.30.

Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
Gold Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 2:51.94.
Silver Weston Hall (Unattached) , 2:57.72.
Bronze Aaron Gross (SUU) , 3:51.41.

Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
Gold Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 2:29.59.
Silver Shaelynn Bodrero (MST) , 2:32.88.
Bronze Starla Black (Unattached) , 2:35.95.

Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 2:33.08.
Silver Timothy Senholtz (SUSA) , 2:37.70.
Bronze Conner Mash (Murray Aquatic Club) , 2:44.99.

Girls 15-16 200 LC Meter Freestyle
Gold Alayna Herbert (Unattached) , 2:42.93.
Silver Jacee Whatcott (SUSA) , 2:44.94.
Bronze Samantha Dischbein (Unattached) , 2:51.26.

Boys 15-16 200 LC Meter Freestyle
Gold Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 2:19.07.
Silver Andrew Brinker (Unattached) , 2:28.58.
Bronze Eric Arevalo (SUSA) , 2:40.61.

Boys 17-18 200 LC Meter Freestyle
Gold Zac Diven (Unattached) , 3:16.88.

Men 19-24 100 LC Meter Backstroke
Gold TJ Phelps () , 1:16.99.
Silver Blair Bentley () , 1:17.21.
Bronze Andrew Braun () , 1:17.58.

Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
Gold Rex Frisbey () , 1:11.25.
Silver John Gally () , 2:06.58.

Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
Gold Brian Palmer () , 1:31.66.
Silver Douglas McCoy () , 1:47.71.

Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
Gold Scott Braun () , 1:22.54.

Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
Gold David Balling () , 1:21.86.
Silver Stephen Bartholomew () , 2:43.45.

Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
Gold Robert Jacobson () , 1:35.99.
Silver David Crimin () , 1:38.35.
Bronze Rocky Snow () , 1:46.96.

Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
Gold Roger Davis () , 2:48.64.

Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
Gold Larry Larson () , 1:53.23.
Silver Joel Whiteley () , 2:02.60.
Bronze Larry Vanderplas () , 3:15.82.

Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
Gold Biff Lowry () , 1:58.29.

Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
Gold Hillary Messer () , 1:29.04.
Silver Christina Bartholomew () , 2:19.99.

Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
Gold Kamra Davis () , 1:30.10.

Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
Gold Heather Creel () , 1:25.22.

Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
Gold Kimberly Austin () , 1:35.94.

Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
Gold Terry McKnight () , 2:07.14.

Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
Gold Nina Hansen () , 2:20.27.

Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
Gold Lynn Lund () , 2:10.14.

Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
Gold Barbara Bolanos-Moore () , 2:52.84.

Men 45-49 400 LC Meter IM
Gold David Balling () , 6:54.86.

Women 19-24 400 LC Meter IM
Gold Alison Bartholomew () , 7:38.12.

Women 65-69 400 LC Meter IM
Gold Lynn Lund () , 8:43.37.

Men 19-24 200 LC Meter Freestyle
Gold TJ Phelps () , 2:40.79.

Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
Gold Rex Frisbey () , 2:30.16.
Silver John Gally () , 3:56.39.

Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
Gold Gordon Kennard () , 2:29.28.
Silver Mark Mitchell () , 2:35.14.

Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
Gold Douglas McCoy () , 3:08.66.

Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
Gold Scott Braun () , 2:42.05.

Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
Gold Stephen Bartholomew () , 4:41.11.

Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
Gold Robert Jacobson () , 2:43.19.
Silver Rocky Snow () , 3:01.68.
Bronze David Crimin () , 3:06.94.

Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
Gold Glenn Adams () , 3:32.64.

Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
Gold Larry Larson () , 4:02.74.
Silver Jim Demet () , 4:51.44.

Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
Gold Lindsey Price () , 2:55.80.
Silver Candida Knight () , 2:55.95.
Bronze Skye Longhurst () , 2:59.94.

Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
Gold Mary Jo Hermandsen () , 3:21.81.
Silver Christina Bartholomew () , 5:09.16.

Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
Gold Kamra Davis () , 3:02.23.

Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
Gold Heather Creel () , 2:50.10.

Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
Gold Kimberly Austin () , 3:30.35.

Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
Gold Rhonda Bartholomew () , 5:29.97.

Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
Gold Nina Hansen () , 4:21.35.

Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
Gold Barbara Bolanos-Moore () , 6:04.58.

Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
Gold David Balling () , 1:13.12.
Silver Stephen Bartholomew () , 3:36.96.

Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
Gold Rocky Snow () , 1:36.92.
Silver Christopher Mart () , 2:02.07.

Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
Gold Candida Knight () , 1:31.84.
Silver Alison Bartholomew () , 1:52.05.

Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
Gold Terry McKnight () , 1:58.23.

Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
Gold Lynn Lund () , 2:05.53.

Men 19-24 50 LC Meter Breaststroke
Gold TJ Phelps () , 36.95.
Silver Blair Bentley () , 40.41.
Bronze Andrew Braun () , 42.56.

Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
Gold John Gally () , 58.03.

Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
Gold Chris Brussow () , 36.92.

Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
Gold Brian Palmer () , 45.31.
Silver Douglas McCoy () , 51.20.

Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
Gold Richard Mendenhall () , 59.72.

Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
Gold David Balling () , 37.83.

Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
Gold Rocky Snow () , 43.57.
Silver David Crimin () , 46.65.

Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
Gold Joel Whiteley () , 55.32.
Silver Larry Vanderplas () , 1:25.64.

Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
Gold Skye Longhurst () , 42.65.
Silver Candida Knight () , 46.18.
Bronze Lindsey Price () , 48.09.

Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
Gold Hillary Messer () , 44.05.
Silver Elizabeth Carlile () , 1:05.87.
Bronze Christina Bartholomew () , 1:09.90.

Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
Gold Kamra Davis () , 42.69.
Silver Heather Carter () , 56.07.

Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
Gold Meredith Wilson () , 41.67.

Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
Gold Terry McKnight () , 58.22.
Silver Rhonda Bartholomew () , 1:08.39.

Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
Gold Nina Hansen () , 44.90.

Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
Gold Lynn Lund () , 55.72.

Girls 8 & under 50 LC Meter Butterfly
Gold Tia Hunt (SUSA) , 1:16.60.
Silver Claire Newby (SUSA) , 1:19.03.

Boys 8 & under 50 LC Meter Butterfly
Gold Tyler Anderson (SUU Thunder) , 1:08.26.
Silver Devan Keysaw (Murray Aquatic Club) , 1:12.77.
Bronze Justin Gooss (SUU Thunder) , 1:36.30.

Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
Gold Emily Olsen (SUSA) , 1:01.82.
Silver Mariah Fredrickson (Marlins) , 1:02.43.
Bronze Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 1:02.90.

Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
Gold Colby Clark (Unattached) , 43.23.
Silver Brayden Murphy (SUSA) , 44.16.
Bronze Javan Taylor (Unattached) , 1:06.42.

Girls 11-12 400 LC Meter IM
Gold Catherine Sigler (SUSA) , 7:27.39.
Silver Lacey Jellinich (Pirate Swim Team) , 7:31.80.
Bronze Alexandria Meyer (SUSA) , 7:34.12.

Boys 11-12 400 LC Meter IM
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 6:37.48.
Silver Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 7:30.30.

Girls 13-14 400 LC Meter IM
Gold Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 6:05.84.
Silver Courtney Freed (SUSA) , 6:44.62.
Bronze Shayne Beckstrand (SUSA) , 7:01.01.

Boys 13-14 400 LC Meter IM
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 5:56.00.
Silver Timothy Senholtz (SUSA) , 6:46.51.

Girls 15-16 400 LC Meter IM
Gold Erika Andrews (Unattached) , 7:02.27.

Boys 15-16 400 LC Meter IM
Gold Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 5:24.53**.
Silver Andrew Brinker (Unattached) , 5:32.56**.
Bronze Eric Arevalo (SUSA) , 6:13.74.

Boys 17-18 400 LC Meter IM
Gold Zac Diven (Unattached) , 6:40.43.

Girls 8 & under 50 LC Meter Breaststroke
Gold Claire Newby (SUSA) , 1:10.81.
Silver Tia Hunt (SUSA) , 1:14.00.
Bronze Jordyn Anderson (FAST) , 1:20.50.

Boys 8 & under 50 LC Meter Breaststroke
Gold DeeLynn Miller (Unattached) , 1:14.35.
Silver Tyler Anderson (SUU Thunder) , 1:18.00.
Bronze Luke Maggio (Unattached) , 1:21.16.

Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
Gold Cambria McKnight (SUSA) , 58.20.
Silver Alice Hill (Unattached) , 1:08.16.
Bronze Emily Olsen (SUSA) , 1:08.55.

Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
Gold Javan Taylor (Unattached) , 54.93.
Silver Colby Clark (Unattached) , 55.35.
Bronze Brayden Murphy (SUSA) , 55.68.

Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
Gold Emily Morris (Unattached) , 42.17**.
Silver Emily Sheffer (Unattached) , 44.85.
Bronze Alexandria Meyer (SUSA) , 47.40.

Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 47.72.
Silver Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 50.07.
Bronze Chipper Whatcott (SUSA) , 56.23.

Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
Gold Shaelynn Bodrero (Marlins) , 3:04.32**.
Silver Starla Black (Unattached) , 3:17.02.
Bronze Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 3:24.62.

Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 3:07.80.
Silver Conner Mash (Murray Aquatic Club) , 3:30.75.
Bronze Timothy Senholtz (SUSA) , 3:41.65.

Girls 15-16 200 LC Meter Breaststroke
Gold Erika Andrews (Unattached) , 3:37.15.
Silver Jacee Whatcott (SUSA) , 3:54.08.

Boys 15-16 200 LC Meter Breaststroke
Gold Andrew Brinker (Unattached) , 2:54.28.
Silver Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 3:02.30.
Bronze Dallen Garvin (Unattached) , 4:26.51.

Girls 8 & under 50 LC Meter Freestyle
Gold Tia Hunt (SUSA) , 54.58.
Silver Claire Newby (SUSA) , 55.59.
Bronze Erin Barclay (FAST) , 1:03.08.

Boys 8 & under 50 LC Meter Freestyle
Gold Tyler Anderson (SUU Thunder) , 39.95**.
Silver Devan Keysaw (Murray Aquatic Club) , 58.69.
Bronze Luke Maggio (Unattached) , 59.41.

Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
Gold Jocelyn Jellinich (Pirate Swim Team) , 44.78.
Silver McKenzie Clement (Pirate Swim Team) , 46.77.
Bronze Mariah Fredrickson (Marlins) , 48.20.

Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
Gold Colby Clark (Unattached) , 36.32.
Silver Brayden Murphy (SUSA) , 38.52.
Bronze Javan Taylor (Unattached) , 47.68.

Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
Gold Emily Morris (Unattached) , 34.51.
Silver Mariah Killpack (Unattached) , 34.72.
Bronze Maddi Merrill (Murray Aquatic Club) , 35.50.

Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
Gold Koji Aoki (Murray Aquatic Club) , 33.55.
Silver Taylor Clement (Pirate Swim Team) , 34.36.
Bronze Clark Corry (SUSA) , 35.93.

Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
Gold Christina McBride (Murray Aquatic Club) , 30.45**.
Silver Shayne Beckstrand (SUSA) , 31.07**.
Bronze Starla Black (Unattached) , 31.17**.

Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
Gold Hayden Green (Murray Aquatic Club) , 30.31.
Silver Conner Mash (Murray Aquatic Club) , 30.60.
Bronze Timothy Senholtz (SUSA) , 32.20.

Girls 15-16 50 LC Meter Freestyle
Gold Melissa Morris (Unattached) , 31.93.
Silver Erika Andrews (Unattached) , 33.20.
Bronze Jacee Whatcott (SUSA) , 33.80.

Boys 15-16 50 LC Meter Freestyle
Gold Andrew Brinker (Unattached) , 27.96.
Silver Brock Mitchell (Murray Aquatic Club) , 28.34.
Bronze Eric Arevalo (SUSA) , 29.53.

Girls 17-18 50 LC Meter Freestyle
Gold Alison Ince (Unattached) , 31.34.

Boys 17-18 50 LC Meter Freestyle
Gold Zac Diven (Unattached) , 27.57**.

Women 19-24 200 LC Meter IM
Gold Candida Knight () , 3:11.47.
Silver Skye Longhurst () , 3:12.47.

Women 30-34 200 LC Meter IM
Gold Kamra Davis () , 3:20.16.

Women 45-49 200 LC Meter IM
Gold Terry McKnight () , 4:05.44.

Women 65-69 200 LC Meter IM
Gold Lynn Lund () , 4:02.78.

Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
Gold Candida Knight () , 32.79.
Silver Skye Longhurst () , 33.72.

Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
Gold Jamaica Hansen () , 35.05.
Silver Kamra Davis () , 37.58.
Bronze Heather Carter () , 53.83.

Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
Gold Heather Creel () , 31.81.

Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
Gold Kimberly Austin () , 36.59.
Silver Debbie Guy () , 46.90.

Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
Gold Terry McKnight () , 40.46.
Silver Rhonda Bartholomew () , 1:03.23.

Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
Gold Nina Hansen () , 45.66.

Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
Gold Lynn Lund () , 46.48.

Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
Gold Barbara Bolanos-Moore () , 1:21.49.

Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
Gold Andrew Brown () , 30.91.
Silver Blair Bentley () , 37.38.
Bronze TJ Phelps () , 37.46.

Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
Gold Richard Mildenhall () , 1:00.77.
Silver Stephen Bartholomew () , 1:34.58.

Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
Gold David Balling () , 29.97.

Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
Gold Rocky Snow () , 38.44.
Silver David Crumin () , 42.22.
Bronze Christopher Mart () , 47.77.

Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
Gold Candida Knight () , 37.66.
Silver Skye Longhurst () , 44.61.

Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
Gold Kamra Davis () , 44.93.

Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
Gold Kimberly Austin () , 48.34.

Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
Gold Terry McKnight () , 48.46.

Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
Gold Nina Hansen () , 1:08.72.

Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
Gold Lynn Lund () , 53.37.

Men 19-24 200 LC Meter Backstroke
Gold Blair Bentley () , 2:48.95.
Silver TJ Phelps () , 2:51.96.
Bronze Andrew Brown () , 3:06.06.

Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
Gold Rex Frisbey () , 2:40.12.
Silver John Gally () , 4:47.35.

Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
Gold Bryan Palmer () , 3:41.73.
Silver Douglas McCoy () , 4:10.11.

Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
Gold Scott Brown () , 3:07.96.

Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
Gold David Balling () , 3:20.83.

Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
Gold Rocky Snow () , 3:55.01.
Silver Christopher Mart () , 5:05.35.

Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
Gold Roger Davis () , 5:57.74.

Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
Gold Larry Larson () , 4:23.51.

Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
Gold Kamra Davis () , 3:24.24.

Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
Gold Heather Creel () , 3:11.41.

Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
Gold Lynn Lund () , 4:24.46.

Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
Gold Barbara Bolanos-Moore () , 6:04.35.

Men 19-24 200 LC Meter IM
Gold Andrew Brown () , 2:57.64.

Men 30-34 200 LC Meter IM
Gold Gordon Kennard () , 2:47.32.

Men 45-49 200 LC Meter IM
Gold David Balling () , 2:52.45.

Men 50-54 200 LC Meter IM
Gold Robert Jacobsen () , 3:17.24.
Silver Rocky Snow () , 3:19.95.
Bronze David Crimin () , 3:26.79.

Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
Gold Andrew Brown () , 28.82.
Silver TJ Phelps () , 29.28.
Bronze Blair Bentley () , 30.93.

Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
Gold Rex Frisbey () , 29.13.
Silver John Gally () , 39.11.

Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
Gold Mark Mitchell () , 27.95.
Silver Chris Brussow () , 28.37.
Bronze Gordon Kennard () , 29.40.

Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
Gold Bryan Palmer () , 32.58.
Silver Douglas McCoy () , 34.68.

Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
Gold Scott Brown () , 32.19.
Silver Robert English () , 32.69.
Bronze Richard Mildenhall () , 45.58.

Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
Gold David Balling () , 28.83.
Silver Stephen Bartholomew () , 53.31.

Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
Gold Rocky Snow () , 31.59.
Silver Robert Jacobson () , 33.22.
Bronze David Crimin () , 34.66.

Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
Gold Glenn Adams () , 41.91.

Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
Gold Jay Knapp () , 43.91.

Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
Gold Larry Larson () , 43.08.
Silver Larry Vanderplas () , 1:15.24.

Presenting Sponsors

Brian head Tourism & Convention Bureau